GLAS OCH KERAMIK / Glas / Starkvinsglas 9693162
nr 969 3162
Starkvinsglas
5 st, 1800-tal, olika
Kondition: slitage
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
måndag 29 juni 2015
kl 20:17:21
500 kr
250 kr
300 kr (Budbetjänt)
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
500 kr
500 kr (Budbetjänt)
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.